Class A Recap

State Tournament Qualifying Round Recap

2/11/17
Here are the results from the Class A Girls Opening Round Action:
Standings after four games:
1.Lincoln North Star, 3068
2.Grand Island, 3018
3.North Platte, 3009
4.Columbus, 2921
5.Kearney, 2848
6.Lincoln East, 2706
7.Lincoln Southwest, 2536
8.Lincoln High, 2418

Results of the first Baker Round:
Lincoln North Star defeated Lincoln High, 3-0 (166-115, 136-130, 188-109)
Kearney defeated Columbus, 3-2 (111-125, 119-176, 177-155, 136-128, 186-181)
North Platte defeated Lincoln East, 3-2 (167-125, 122-123, 155-146, 144-118, 155-132)
Grand Island defeated Lincoln Southwest, 3-2 (137-95, 149-154, 134-118, 160-167, 146-128)

Results of the second Baker Round:
Kearney defeated Lincoln North Star, 3-1 (164-130, 147-146, 123-148, 164-158)
Grand Island defeated North Platte, 3-0 (186-154, 178-160, 176-175)

Kearney and Grand Island will meet for the Class A Girls Final Sunday at 5pm in the Sun Valley Arena.

Class A Girls Top Ten Singles:
1.Kaylynn Kissinger North Platte 572
2.Chae Miller North Star 554
3.Lakota Urbauer Grand Island 519
4.Callie Hall North Star 519
5.Kendra Stevens Southwest 503
6.Brynna Madison Lincoln High 493
7.Olivia Perez Lincoln East 491
8.Taylor Krings Columbus 488
9.Crystal Hartman Kearney/Axtell 488
10.Logan Schilling Columbus 484

Here are the results from the Class A Boys Opening Round Action:
Standings after four games:
1.Fremont, 3537
2.Lincoln Northeast, 3438
3.Lincoln East, 3436
4.Kearney/Axtell, 3351
5.Columbus, 3235
6.Scottsbluff/Gering, 3202
7.Lincoln High, 3063
8.Grand Island, 2990

Results from the first Baker Round:
Fremont defeated Grand Island, 3-0 (225-149, 179-141, 132-110)
Kearney defeated Columbus, 3-0 (170-156, 149-123, 205-168)
Scottsbluff/Gering defeated Lincoln East, 3-0 (194-191, 189-184, 179-156)
Lincoln Northeast defeated Lincoln High, 3-1 (159-161, 179-148, 211-170, 246-146)

Results from the second Baker Round:
Fremont defeated Kearney, 3-0 (225-144, 190-159, 198-193)
Lincoln Northeast defeated Scottsbluff/Gering, 3-1 (172-147, 180-163, 142-205, 180-157)

Fremont and Lincoln Northeast will meet for the Class A Boyss Final Sunday at 6:15pm in the Sun Valley Arena.

Class A Boys Top Ten Singles:
1.Nate Parson Lincoln Northeast 588
2.Devan Buescher Lincoln East 577
3.Tyler Synovec Fremont 558
4.Matt Dohmen Lincoln Northeast 555
5.Josh Hurlbut Lincoln East 554
6.Jared Scheppers Fremont 549
7.Bailey Vavra Fremont 543
8.Brandon Drews Fremont 538
9.Tyler Push Fremont 537
10.Renzo Mendez Lincoln Northeast 532